Do zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykorzystywane są różne procedury. Jedną z nich jest coraz popularniejszy system LOTO.

  1. Czym jest LOTO?
  2. Produkty LOTO
  3. Kompleksowy system Lockout Tagout

System LOTO najczęściej wykorzystywany jest w branżach przemysłowych, co nie oznacza, że produktów nie można stosować w innych sektorach. Ogromna ilość asortymentu, jaki zapewnia marka Brady, sprawia, że każdy znajdzie najbardziej odpowiedni produkt dla siebie i swojego miejsca pracy.

Czy jest LOTO?

LOTO to skrót od wyrażenia LockOut-TagOut. System został wdrożony w 1989 roku w Stanach Zjednoczonych i służy głównie w Utrzymaniu Ruchu do zabezpieczania zarówno maszyn, jak i chronienia. Wykorzystywany jest przede wszystkim podczas prowadzenia konserwacji urządzeń oraz remontów, by nikt nieupoważniony nie uruchomił przypadkowo maszyny, a także podczas sprzątania i czyszczenia urządzeń.

System LOTO można stosować, gdy występuje ryzyko:

    • elektryczne
    • mechaniczne
    • chemiczne

Ryzyko elektryczne

Zagrożenie, które powoduje prąd elektryczny. Za pomocą produktów LOTO należy zamknąć każde zasilanie, źródło energii.

Ryzyko mechaniczne

Zagrożenie mechaniczne związane jest z działaniem urządzenia. Należy maszynę zablokować tak, by nikt nieupoważniony nie mógł jej uruchomić bez ściągnięcia blokady.

Ryzyko chemiczne

Zagrożenie chemiczne wiąże się z substancjami chemicznymi, różnymi cieczami i gazami, występującymi na przykład w rurociągach.

Produkty LOTO

Produkty z kategorii LockOut w postaci blokad i kłódek służą do odłączania energii od maszyn przemysłowych i innych urządzeń. Wdrażając tę procedurę, informujesz pracowników, że właśnie w tym momencie trwa naprawa i maszyna nie może zostać uruchomiona, dopóki zabezpieczenie nie zostanie ściągnięte. Nie stosowanie się do zakazu w takich przypadkach może prowadzić do szkód majątkowych, zranienia się pracownika, a nawet śmierci.

W asortymencie marki Brady można znaleźć między innymi kłódki standardowe, aluminiowe, izolowane, blokady mechaniczne i elektryczne, dla bezpieczników, przewodów gazowych czy pneumatycznych, zaworów kulowych i motylkowych, a także specjalistyczne skrzynki przystosowane do blokowania grupowego. Ilość produktów jest ogromna – dzięki temu na pewno znajdziesz optymalne rozwiązanie dla swojej firmy.

TagOut to nic innego jak przywieszki okraszone informacją o zablokowaniu danej maszyny z powodu – na przykład – przeglądu i zakazie ich włączania, dopóki zabezpieczenie tego rodzaju nie zostanie ściągnięte.

Oferta obejmuje także akcesoria do produktów Brady, takie jak torby, stacje czy tablice na blokady oraz zawieszki i drukarki do tworzenia etykiet i oznakowań. Ilość przedmiotów jest ogromna, dlatego, jeśli nie wiesz, które rozwiązanie jest optymalne dla Twojej branży, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta.

Kompleksowy system Lockout Tagout

System LOTO to nie tylko produkty. Wiąże się z nim cała, nieco dłuższa procedura. Na samym początku specjaliści muszą opracować zasady oraz cały program związany z kontrolą źródeł energii. Następnie przeprowadzany jest audyt, podczas którego zidentyfikowane zostają wszystkie zagrożenia oraz oznaczane są punkty kontrolne. W trzecim kroku dobierany jest sprzęt i opracowywane są zasady przechowywania go. Na samym końcu specjaliści prowadzą specjalne szkolenia dla pracowników.

Żaden krok nie może być pominięty, ponieważ system LOTO dba przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi, a jak wiadomo życie pracowników jest najważniejsze. Dlatego nie zwlekaj, tylko już dziś skontaktuj się z nami.