Technologię RFID wykorzystuje się nie tylko do śledzenia produktów znajdujących się na magazynie czy półkach sklepowych. W przemyśle produkcyjnym RFID – Radio-Frequency Identification — pomaga także w monitorowaniu produkcyjnych procesów, zarządzaniu zapasami czy zwiększaniu efektywności całej produkcji. Zastanawiasz się, jakie korzyści daje wprowadzenie RFID do przemysłu? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

    1. Jak działa technologia RFID w przemyśle?
    2. Śledzenie procesów produkcyjnych za pomocą technologii RFID
    3. RFID: zarządzanie zapasami

 

Przemysł ciągle ewoluuje, a technologia RFID jest jednym z kilku kluczowych czynników, który pozwala producentom być o krok dalej przed swoją konkurencją. Wdrożenie RFID na produkcję pozwala na bezproblemowe śledzenie każdego etapu produkcji i to w czasie rzeczywistym. Ponadto dzięki RFID można zautomatyzować zarządzanie zapasami czy mieć dostęp do takich cennych danych, które poprowadzą do skutecznej optymalizacji produkcyjnych procesów. W poniższym wpisie przyjrzymy się temu, jak technologia RFID może pomóc na produkcji.

 

Jak działa technologia RFID w przemyśle?

RFID w przemyśleW przemyśle technologia RFID jest szeroko stosowana przede wszystkim do automatycznej identyfikacji, śledzenia obiektów i zarządzania nimi. Czytniki RFID generują fale radiowe, które z kolei są przesyłane do tagów RFID. Tagi z kolei pobierają energię z fali radiowej czytnika i w ten sposób przesyłają stosowne informacje z powrotem do urządzenia. Precyzyjna antena umożliwia odczytywanie tagów również z większych odległości.

W branżach przemysłowych czytniki RFID często integruje się z systemami automatyki, dzięki czemu można śledzić produkty, surowce i urządzenia w rzeczywistym czasie. RFID stosuje się aktualnie w różnych branżach przemysłowych — w tym na produkcji, w logistyce czy transporcie — zapewniając nie tylko dokładność, ale i efektywność w zarządzaniu zarówno zasobami, jak i danymi.

 

Śledzenie procesów produkcyjnych za pomocą technologii RFID

Automatyzacja produkcji za pomocą technologii RFID przynosi duże korzyści każdemu przedsiębiorstwu. Za pomocą RFID można monitorować maszyny i urządzenia w czasie rzeczywistym. Czytniki instaluje się w strategicznych miejscach na danej linii produkcyjnej, a tagi przypisuje do produktów czy opakowań. Dzięki temu można bez problemu śledzić postęp produkcji, ponieważ technologia RFID umożliwia śledzenie tego postępu na każdym etapie.

Ponadto dzięki RFID możemy wykrywać ewentualne problemy — na przykład niższą wydajność — i zarządzić szybką reakcję, aby go rozwiązań. A zatem technologia pomaga także zoptymalizować produkcję, eliminując ewentualne błędy i poprawiają wydajność produkcyjnych procesów.

 

RFID: zarządzanie zapasami

Technologia RFID jest w stanie zrewolucjonizować także zarządzanie magazynem, umożliwiając jednocześnie dokładne śledzenie stanów w rzeczywistym czasie. Wszystkie produkty, które wyposaży się w etykiety RFID, będą odczytywane przez czytniki zamontowane w różnych częściach takiego magazynu. Dzięki temu możemy dokładnie monitorować ilość produktów, które mamy na stanie, eliminując ewentualne ryzyko braków lub nadmiernych zapasów.

Warto również wiedzieć, że RFID eliminuje błędy, do jakich może dochodzić w trakcie przemieszczania się towarów wewnątrz fabryki. Dzięki tej technologii błędy w lokalizacji produktów są właściwie niemożliwe. A to przekłada się na efektywniejsze zarządzenie towarów i skrócenie czasu, który jest potrzebny do ich zlokalizowania i zidentyfikowania.